Hapentuotanto paikan päällä on nyt todellinen kustannuspäätös, ei teoreettinen. Yhdysvaltain irtotavarana oleva nestemäinen happi oli keskimäärin 258 dollaria tonnilta maaliskuussa 2026 ja 263 dollaria tonnilta kesäkuussa 2026, kun Kanadan irtotavarana oleva LOX oli 230 dollaria ja 233 dollaria tonnilta samana kuukauden aikana.IMARCin nestemäisen hapen bulkkihintatiedot vuoden 2026 ensimmäiseltä puoliskolta. Markkinoiden mukana liikkuvaa toimitettua hintaa vasten paikan päällä tuottamisen peruste vahvistuu neljännesvuosittain.
Saalis on, että mikään yksittäinen tekniikka ei voita. PSA-, VSA- ja kalvojärjestelmät ovat kaikki samalla puhtaustasolla-versus-virtaustasolle, ja jokainen vaihtoi puhtautta virtausta vastaan säilyttääkseen asemansa siinä, mikä onmiksi nämä kolme tekniikkaa kilpailevat keskenäänsen sijaan, että yksi vain korvaisi muut.
Tämä PSA:n ja VSA:n vs. kalvon hapentuoton vertailu on{0}}vain tutkimusta. Se perustuu julkaistuihin vertailuarvoihin, OEM-tietolomakkeisiin ja standardeihin, eikä se väitä, että se ei sisällä ensikäden testitietoja. Seuraavissa osioissa arvioidaan kaikkia kolmea puhtautta, virtausta ja mittakaavaa, energiaa ja kokonaiskustannuksia, jalanjälkeä ja ylläpitoa sekä syöttö-ilmaa ja sertifiointivalmiutta.
Yhteenvetovertailu: PSA vs VSA vs kalvon hapentuotanto yhdellä silmäyksellä
|
PSA |
VPSA |
Kalvo |
|
|---|---|---|---|
|
Paras |
Pienestä keskikokoiseen-kokoon-sivuston kysynnässä |
Suuri yksijunainen{0}}junateollisuus |
Vähäinen rikastus, jossa ei vaadita yli 90 % puhtautta |
|
--- |
--- |
--- |
--- |
|
Puhtaus bändi |
90-95 tilavuus%, argonkatto lähellä 95% |
Tyypillinen 90 - 93 tilavuusprosenttia, enimmäismäärä 94 tilavuusprosenttia |
Rikastuskaista, ei asetusarvo |
|
Virtausalue |
1,5 - 197,4 Nm³/h 18 koossa |
700–10 000 Nm³/h yksijuna; 80 - 400 Nm³/h pienemmissä yksiköissä |
Vaa'at, joissa kalvopinta-ala ja vaiheluku |
|
Spesifinen energia |
0,45 - 0,60 kWh/Nm³ |
0,28 - 0,38 kWh/Nm³ |
Ei julkaistu vertailukelpoisina yksikköinä |
|
Syötä-ilman kysyntä |
Noin 11 m³ paineilmaa per 1 m³ O2 |
Puhallin 300 - 1000 mBar, kiinteä kuivauskerros |
Syöttöpaineen ja lämpötilan ohjausteho |
|
Tyypillisiä sovelluksia |
Klinikat, laboratoriot, hitsaus, vedenkäsittely |
Teräs, massa, sementti, suuri hapetus |
Polton tuki, vesiviljely, peitto |
Näin luet vertailun:
Yllä esitettyjä suorituskykyalueita tulee käsitellä ohjeellisina suunnittelualueina eikä taattuina arvoina. Todellinen hapen puhtaus, talteenotto, ominaisenergiankulutus ja käyttökustannukset vaihtelevat syöttö-ilmaolosuhteiden, happivirtauksen, syöttöpaineen, ympäristön lämpötilan, adsorptioväliaineen tai kalvon ominaisuuksien, käyttöjakson ja järjestelmän kokoonpanon mukaan.
Jos arvo on johdettu valmistajan julkaisemasta spesifikaatiosta, sitä ei pidä tulkita riippumattomasti todennetuksi Sollant-testin tulokseksi. Jos toimitamme Sollant{1}}kohtaisia tietoja, sovellettava malli, käyttöolosuhteet ja mittausmenetelmä on ilmoitettava.
PSA toimittaa 90–95 tilavuusprosenttia happea 18 koossa 1,5–197,4 Nm³/h (julkaistu PSA-happispesifikaatiot ja syklitiedot, haettu 2026). VPSA saavuttaa 700–10 000 Nm³/h yksittäisjunassa, mikä vastaa 25–345 tpd, jopa 94 tilavuusprosenttia (suuria-VPSA-laitosten kapasiteettia, varat päivät 2024–2025) ja 80–400 Nm³/h 93 %:lla pienemmissä kehyksissä (VPSA-yksiköt 80-400 Nm³/h alueella, haettu 2026). VPSA toimii 0,28–0,38 kWh/Nm³, kun taas PSA:n 0,45–0,60 (energiankulutuksen viitearvo happikuutiometriä kohden, sivusto päivitetty elokuussa 2026). Kalvon tuotto on rikastusvyöhyke, ei asetusarvo, koska O2/N2-selektiivisyys käytännön polymeereissä on vaatimaton (mitattu O2/N2-selektiivisyys ontoissa -kuitukalvoissa, 2020-08).
Päätöksen sääntö:valitse PSA alle noin 100 Nm³/h, VPSA sen yläpuolelle ja kalvo vain kun rikastuskaista riittää.
Lue jokainen luku vaihteluvälinä. Syöttö-ilmanlaatu, korkeus merenpinnasta, käyttömäärä ja jakson suunnittelu muuttavat näitä lukuja, joten toimittajien otsikot eivät ole vertailukelpoisia, ellei testiolosuhteita ole nimetty.
Mikä oikeastaan erottaa nämä kolme tekniikkaa?
Kaikki kolme ottavat saman syöttöilman ja erottavat sen eri tavalla, ja tämä ero kumoaa kaikki loppupään kaupat-. Happi PSA kuljettaa ilman zeoliitti-tyyppisen molekyyliseulan läpi, joka adsorboi ensisijaisesti typpeä paineen alaisena jättäen happea tuotevirtaan. paineen alentaminen elvyttää sänkyä (Atlas Copco, päivitetty 2026-07-07). Painevaihteluadsorptiohappigeneraattori tuottaa siksi happea pitämällä typpeä takaisin, ei vetämällä happea eteenpäin. Yleinen hämmennys on hiilimolekyyliseula, joka erottelee kineettisellä diffuusiolla, jolloin happi pääsee huokosiin nopeammin kuin typpi. Se on klassinen typpi-PSA-mekanismi, erilainen ilmanerotustila, joten mikä tahansa "CMS-peti tuottaa happea" -ilmaisu on väärä.
VSA ja VPSA käyttävät samaa adsorptiokemiaa, mutta regeneroituvat tyhjiöpuolella, mikä muuttaa energia- ja skaalaprofiilia. Kalvot toimivat täysin eri periaatteella: liuos-diffuusio onttojen kuitujen läpi, jossa happi on läpäisevämpää kuin typpi, joten permeaatti on hapella-rikastettua ilmaa, ei puhdistettua happea.
Tämä yksittäinen tosiasia selittää, miksi nämä kolme tekniikkaa kilpailevat ollenkaan. Kaikissa PSA:n ja VSA:n ja kalvon hapentuoton vertailussa ne käyttävät eri laatikoita, joilla on sama puhtaus-versus-virtaustaso, ja jokainen vaihtaa puhtautta virtausta vastaan. PSA:lle syklin ajoitus asettaa puhtauskaton: pidemmät adsorptiovaiheet tuottavat suuremman virtauksen mutta alhaisemman puhtauden, kun taas lyhyemmät jaksot asettavat puhtauden tärkeysjärjestykseen tilavuuden edelle, ja korkeampi puhtaus vaatii myös enemmän paineilmaa ja suuremman jalanjäljen (Atlas Copco, päivitetty 2026-07-07).
Ennen kuin jakelija lainaa mitään, jakelija tarvitsee viisi syöttöä asiakkaalta: vaadittu puhtausalue, vaadittu virtaus Nm³/h ja SCFM, työpaine, korkeus ja käyttösuhde. Nämä viisi numeroa ratkaisevat, mikä tekniikka on jopa käynnissä.
Provinkki:Puhtausluku ilman näytteenottopistettä ja testiolosuhteita on markkinointinumero, ei spesifikaatio. Käytä tätä testiä jokaisessa vastaanottamassasi tietolomakkeessa, mukaan lukien lähettämäsi tiedot.
Puhtaus: mitä kukin tekniikka voi todella tarjota?
PSA ja VPSA saavuttavat molemmat 90–95 tilavuusprosenttien kaistan, kalvo ei, ja mikään muu kuin alavirran puhdistin rikkoo 95 prosentin katon.
Tärkeä huomautus hapen puhtaustiedoista
Hapen puhtaus ei ole PSA-, VSA- tai kalvojärjestelmän kiinteä ominaisuus. Todellinen puhtaus riippuu syöttö-ilma-olosuhteista, virtausnopeudesta, käyttöpaineesta, syklin asetuksista, adsorbentin tai kalvon ominaisuuksista ja järjestelmän kokoonpanosta.
Kaavion vaihteluvälit on siksi tarkoitettu teknologian{0}}vertailuun, ei jokaisen järjestelmän taatuksi tehospesifikaatioksi.

PSA-puhtaus on pikemminkin valittavissa kuin kiinteä. Yksi julkaistu PSA-spesifikaatio tarjoaa arvot 90, 92, 93, 94 ja 95 %, ja virtaus laskee laadun noustessa: 197,4 Nm³/h 90 %:lla 179,4 Nm³/h 95 %:iin (PSA-puhtausasteet ja niiden hinta, 2025). VPSA kulkee samanlaiseen kattoon,94 astivol.% GASGENin julkaisemista vertailutiedoista (päivitetty elokuussa 2026).
Katto on molekyyliseikka, ja se kuuluu zeoliittimekanismiin. Paineen alaisena seulan zeoliitti adsorboi ensisijaisesti typpeä ja happea jää tuotekaasuun (seulan erotuksen molekyylikokoperuste, päivitetty 7. heinäkuuta 2026). Argon on kooltaan ja adsorptiokäyttäytymiseltään riittävän lähellä happea, joten seula ei voi erottaa näitä kahta taloudellisesti.
Miksi 95% on seinä, ei asetus:95 %:n ylittäminen tarkoittaa alavirran puhdistimen lisäämistä, ei yksikön kääntämistä ylöspäin.
Kalvon happierotuksen puhtaus käyttäytyy eri tavalla. Yksi-vaiheen O2/N2-selektiivisyys on vaatimaton, joten tuote on rikastuskaista eikä asetusarvo, jonka valitset, ja syöttöpaine, lämpötila ja vaiheiden määrä muuttavat tulosta enemmän kuin mikään ohjausasetus. Tämä ei ole virhe silloin, kun hakemus haluaa rikastua; se on hylkääminen, jos hakemus haluaa arvosanan.
Sovellus asettaa hyödyllisen suodattimen. Jäteveden ilmastus ja vesiviljely ovat 90–93 %, lasihappi-polttoaineen ja teräksen EAF-rikastus 90–95 % ja otsonin muodostuminen 90–95 % (hapen vähimmäispuhtaus sovelluksen mukaan, päivitetty elokuussa 2026).
Lääketieteellinen happi ratkaisee kalvokysymyksen suoraan. WHO:n mukaan lääketieteellisen PSA-hapen osuus on 93 % plus tai miinus 3 %, kun taas ilman nesteyttämisellä lääketieteelliseen käyttöön tuotetun hapen tulee olla vähintään 99,5 % (WHO:n lääketieteellisen hapen puhtausvaatimus, 2020, standardisivu edelleen ajan tasalla). Lääketieteellisessä happisovelluksissa käyttäjien tulee aina varmistaa paikallisten määräysten ja sovellettavien standardien noudattaminen ennen laitteen valintaa. Pelkästään happigeneraattorin tekniset tiedot eivät määritä viranomaishyväksyntää. Kalvojärjestelmän rikastusvyöhyke on selvästi alle 93 %, joten se on hylätty lääketieteellisestä käytöstä, eikä PSA-yksikköä voida yksinkertaisesti nostaa 99,5 %:iin ilman alavirran puhdistinta.
Puhtauden kustannuspuoli on mekaaninen, ei kaupallinen. Pidemmät adsorptiofaasit tuottavat suuremman virtauksen pienemmällä puhtaudella; korkeampi puhtaus vaatii enemmän paineilmaa ja suuremman jalanjäljen käsittelyyn.
Virtaus ja mittakaava: missä kukin tekniikka lakkaa olemasta taloudellinen?


Crossoverin nopeus on noin 100 Nm³/h. Sen yläpuolella tyhjiö-swing-adsorptiohappijärjestelmä säästää 30–50 % energiasta, jonka PSA-yksikkö polttaisi samalla teholla; sen alapuolella PSA:n mekaaninen yksinkertaisuus voittaa suoraan (GASGEN-happigeneraattorin energiavertailu, päivitetty elokuussa 2026).
Julkaistut kirjekuoret kartta, joka halkeaa siististi. PSA-generaattorit pyörivät 1,5-197,4 Nm³/h (OXYBERG), kun taas VPSA-yksiköt 80-400 Nm³/h-alueella kattavat 47-235 scfm eli 2,5-12,6 tonnia päivässä (Atlas Copco OGV+). Laajamittainen-VPSA-laitoksen kapasiteetti saavuttaa 700–10 000 Nm³/h yhdessä junassa, mikä vastaa 25–345 tonnia 100 % O₂ päivässä (Linde Engineering).
Miksi PSA lakkaa skaalautumasta tasaisesti? Jokainen torni suorittaa syklin 60–120 sekunnin välein, ja alavirran puskurisäiliö muuntaa pulssikerroksen jatkuvaksi virtaukseksi (OXYBERG). Turndown rajoittuu siksi syklin ajoitukseen ja puskurin määrään, ei pelkästään kysyntään.
Tämä kirjekuori selittää suurten VPSA-tehtaiden kysyntäkartan: niiden palvelemiin teollisuudenaloihin kuuluvat teräs ja ei-{0}}rautametallit, lasi, massa ja paperi, kaivostoiminta, poltto ja kemikaalit, litiumakkukatodipaahtaminen, jäteveden käsittely ja sementtihappipolttoaine (Linde Engineering).
Kaksi rehellistä varoitusta. Crossoverin alapuolella pieni VPSA kuljettaa infrastruktuuria, jota sovellus ei tarvitse. Alueen huipulla kryogeeninen erotus on edelleen vakiintunut.
Energia ja kokonaiskustannukset: kumpi on halvempaa käyttää?
VPSA on mittakaavassa alhaisin-energiavaihtoehto ja PSA pienin mittakaavassa, joten-sivuston hapentuotantokustannukset riippuvat siitä, missä virtausakselilla istut.
|
Tekniikka |
Ominaisenergiankulutus |
Puhtaus bändi |
Paras mittakaava |
|---|---|---|---|
|
VPSA |
0,28-0,38 kWh/Nm³ |
90-93% |
100-5000 Nm³/h |
|
PSA |
0,45-0,60 kWh/Nm³ |
90-95% |
1-200 Nm³/h |
|
PSA plus puhdistusaine |
0,60-0,80 kWh/Nm³ |
99%+ |
Pienestä keskikokoiseen |
|
Kryogeeninen |
0,55-0,90 kWh/Nm³ |
99.5%+ |
Suuri |

Nämä ovat GASGENin elokuussa 2026 päivitetyn teknologiavertailun energiankulutuksen vertailuarvo kuutiometriä happea kohti. Puhtaudella on omat kustannukset: 90-93 % lisää noin 5-8 % energiaa ja 93-95 % vielä 10-15 %, joten jokaisen puhtausasteen yhdisteiden energiarangaistus.
Seulan käyttöikä on toinen rivikohta.Nitroquantan CMS-vaihto-ohjeet(2026-05-28) antaa 5-10 vuotta ihanteellisissa olosuhteissa, 3-4 vuotta saastuneessa ilmassa tai ylemmillä lämpötilarajoilla ja 12 vuotta tai enemmän yhdellä latauksella erinomaisella esikäsittelyllä. Hiilivety- ja öljyaerosolihuokosten tukkeutuminen, kosteus, mekaaninen hankaus ja pölyttäminen sekä lämpökierto vaikuttavat eroon, joten realistinen seulan vaihtoväli on esikäsittelykysymys, ei myyjäkysymys.
Toimitettuun kaasuun verrattuna IMARCin bulkkinesteen hapen hinta vuoden 2026 ensimmäisellä puoliskolla oli 258 dollaria tonnilta maaliskuussa ja 263 dollaria tonnilta kesäkuussa Yhdysvalloissa ja 230 dollaria tonnilta ja 233 dollaria tonnilta Kanadassa. Tämä tutkimusikkuna ei pystynyt-varmentamaan uudelleen live-sivulla, on sivuston-tuotannon kysyntä- ja kannattavuusluvut verrattuna toimitettuun LOX:iin, joten tässä ei mainita takaisinmaksuaikaa.
Mittaussääntö: kirjaa todellinen kWh yhden viikon ajalta ja jaa tuotetulla kokonais-Nm³:lla, vertaamalla omalla puhtaustasollasi. Hankinnan tulee allekirjoittaa tämä numero, ei tietolomake.
Jalanjälki, huolto ja syöttö{0}}ilmavalmius: mitä kukin vaatii paikan päällä?
Jalanjäljen ja huollon suhteen voittaa se tekniikka, jonka syöttö-ilman esikäsittely on määritetty oikein, koska riittämätön esikäsittely lyhentää seulan käyttöikää ja mitätöi suorituskykyä koskevat väitteet kaikissa kolmessa. Kunkin tekniikan vaatima syöttö-ilmaketju on todellinen rajoitus: PSA tarvitsee puhdasta, kuivaa paineilmaa kompressorista, kuivaimesta ja suodatinsarjasta sekä kompressorin tyypistä riippuen sulatus- ja öljy-höyrysuodattimilla, jotka yleensä määritetään ISO 8573-1-luokkaan (Atlas Copco, ei sivupäivää). VPSA-yksiköt eliminoivat erillisen kuivaimen, koska kiinteä kuivauskerros poistaa kosteuden ja CO2:n ennen adsorptiokerrosta, joten matalapaineiset puhallinjärjestelmät (300-1000 mBar tai 4-15 psi) kuljettavat kevyemmän tasapainon kasveista.
Huoltoprofiilit vaihtelevat mekanismin mukaan. Painevaihtelu-adsorptiohappigeneraattori pyörittää petijään suunnilleen 60–120 sekunnin välein, joten ulostulo on pulssittua ja vaatii puskurisäiliön, ja syklinen-seulan hankaus on todellinen toistuva kustannus. Kalvomoduuleissa ei ole poistettavaa pyöräilyalustaa, kun taas VPSA lisää sen sijaan puhaltimen ja alipaine{5}}sivukuorman.
Todistus, ei esite:pyydä testiraporttia, jossa nimetään tarkka malli, ei yleistä tietolehteä.
Toimittajan pätevältä jakelijalta vaaditaan CE-merkintä PED 2014/68/EU -vakuutuksella, ISO 9001 yleisenä laatusertifikaattina, ISO 13485, jos yksikkö myydään lääketieteelliseen käyttöön, ja kolmannen osapuolen suorituskykytestausraportit, joissa mainitaan tarkka malli puhtaudelle, virtaukselle ja paineelle akkreditoidulta tai ilmoitetulta taholta. Lisää ISO 8573-1 paineilman Yksi vaihtoehto PSA-suositulla alueella ~100 Nm³/h crossoverin alapuolella on Sollant Treatmentin SLTZO-1MZ–SLTZO-30MZ, joka kattaa 1–30 Nm³/h 93 % ± 3 %:n nopeudella, mikä tukee sisäistä ilmanjakoa, jousivalintaa tai sylinteriä kohti. kompensoi seulan asettuessa.
Kenen pitäisi valita mikä tekniikka?
Jos tarvitset 90–93 % happea kohtuullisella virtauksella, valitse PSA tai pieni VPSA-yksikkö. Jos tarvitset 90–95 % suurella jatkuvalla virtauksella, valitse VPSA. Jos tarvitset lääketieteellistä happea 93 % ± 3 %, valitse PSA. Jos haluat rikastamista puhtauden asetusarvon sijaan suurella virtauksella, valitse kalvo.
Jätevesi- tai vesiviljelyoperaattorit, 90–93 % kohtalaisella virtauksella:PSA on yleensä sopiva, ja pienestä VPSA:sta tulee kilpailukykyinen, kun virtaus nousee kohti ristikkoa.
Lasi-, teräs- tai sementtitehtaat, 90–95 % suurella jatkuvalla virtauksella:VPSA voittaa virtauskynnyksen, jossa VPSA ohittaa PSA:n, noin 100 Nm³/h, jonka ylittyessä se säästää 30–50 % energiaa.
Lääketieteellisen hapen ostajat, 93 % ± 3 % ISO 7396:n mukaan:PSA täyttää WHO:n lääketieteellisen hapen puhtausvaatimuksen; nesteytys{0}}laatua pidetään 99,5 %:ssa.
Rikastus suurella virtauksella:Kalvo sopii sovelluksiin, jotka tarvitsevat rikastuskaistan puhtauden asetusarvon sijaan, koska mitattu O2/N2-selektiivisyys ontoissa kuitukalvoissa{2}} määrittää lähtökaistan, ei kiinteää pistettä. Kalvohappierotuspuhtaus ei siksi ole -lääketieteellistä hapenlähdettä.
PSA:n pienen pään alapuolella tai VPSA:n yksittäisen-junaverhon yläpuolella vastaus toimitetaan nestemäisen hapen tai kryogeenisen-toimipaikalla.
Sollant kehittää ja valmistaa paineilman{0}}käsittelylaitteita ja kaasugeneraattoreita, mukaan lukien hapen ja typen tuotantojärjestelmät. Jos olet määrittämässä järjestelmää tietylle asiakkaalle, pyydä koon tarkistusta, niin käymme läpi virtaus-, puhtaus- ja käyttöjaksonumerot kanssasi.
Usein kysytyt kysymykset
K: Onko PSA parempi kuin VSA?
V: Kumpikaan ei voita suoraan; crossover on noin 100 Nm³/h. Sen alapuolella PSA:n yksinkertaisempi kierto ja alhaisemmat laitekustannukset tekevät siitä käytännöllisen valinnan. Sen yläpuolella VPSA:n pienempi alipaine{3}}energiantarve vähentää virrankulutusta 30–50 prosenttia, mikä on virtauksen kynnys, jossa VPSA ohittaa PSA:n käyttökustannuksissa.
K: Voiko kalvojärjestelmä tuottaa lääketieteellistä happea?
V: Ei. Kalvotuotanto on rikastusvyöhyke, ei valvottu puhtausaste, eikä se voi pitää 93 % ± 3 %:n pitoisuutta, jonka WHO:n lääketieteellisen hapen puhtausvaatimus määrittää PSA-kasveille. Nesteytys-tason tarjonta pidetään 99,5 %:ssa, tasolle kalvojärjestelmät eivät saavuta ollenkaan.
K: Voinko siirtyä teknologioiden välillä?
V: Ei vaihdossa-. Jokainen tekniikka asettaa oman syöttö-ilmaketjunsa, jalanjäljensä ja puskuri-varastointivaatimuksensa, joten kytkin tarkoittaa-kompressorin, kuivaimen ja vastaanottimen koon muuttamista itse generaattorin rinnalla.
K: Mitä syötteen{0}}ilmanlaatua kukin vaatii?
V: Kaikki kolme ovat riippuvaisia puhtaasta, kuivasta ilmasta ISO 8573-1 luokan mukaan, koska öljy ja kosteus hajottavat adsorbenttia ja kalvoa samalla tavalla. VPSA:lla on tässä etu: sen kiinteä kuivauskerros poistaa erillisen kuivaimen, jota PSA ja kalvojulkaisut tarvitsevat ylävirtaan.
K: Ovatko nämä tekniikat edelleen merkityksellisiä toimitettujen LOX-hintojen muuttuessa?
V: Kyllä. Nestemäisen hapen bulkkihinta vuoden 2026 ensimmäisellä puoliskolla, jota seurataan IMARCin indeksillä, on edelleen epävakaa rahti- ja toimitusehtojen suhteen, mikä pitää-hapen tuotantokustannukset paikan päällä ennustettavissa verrattuna vakaaseen teollisuuden kysyntään.
Johtopäätös
Päätös PSA vs VSA vs kalvohapen tuotanto perustuu neljään muuttujaan, ei yhteenkään parhaaseen tekniikkaan: vaadittu puhtausalue, mittakaava, käyttösuhde ja paikan korkeus. Kalvojärjestelmät ovat yksinkertaisimpia asentaa ja vähiten huoltaa, mutta ne kapenevat alhaisemmalla puhtaudella ja vaikeuttavat, kun tarvitaan myös suurta virtausta. PSA kattaa laajimman käytännöllisen valikoiman pienestä -keskisuureen-kysyntään, kun taas VPSA:sta tulee taloudellisempi valinta, kun jatkuva kysyntä ylittää noin 100 Nm³/h. Tämä kynnys on paikka, jossa painevaihtelun adsorptiohappigeneraattori väistää alipainevaihteluadsorption käyttökustannuksissa, ja se on yksittäinen luku, joka kannattaa tarkistaa ennen lainaamista.
Jakelijalle seuraava askel ei ole teknologiapuhe, vaan tiedonkeruu. Kerää asiakkaalta viisi syöttötietoa: huippu- ja keskimääräinen virtaus, vaadittu puhtaus, päivittäinen käyttöjakso, paikan korkeus ja käytettävissä oleva syöttö{1}}ilmanlaatu. Kun olet käsissäsi, pyydä koon tarkistusta todellisiin käyttöolosuhteisiin verrattuna luettelon otsikkokuvan sijaan. Pyydä toimittajalta seulaerittely, ilmoitettu energian ominaiskulutus asiakkaasi päivystyspisteessä sekä sertifiointiasiakirjat, jotka koskevat aiottua loppukäyttöä. Toimittaja, joka osaa vastata kaikkiin kolmeen kirjallisesti, on toimittaja, jonka voit asettaa luottavaisesti sairaalan tai monitoimikoneen eteen.
Katso hapentuotantoteknologian vertailumme, niin näet täydellisemmän{0}}vierestä-puhtauden, mittakaavan ja hinnan kolme tekniikkaa.
